3 proste sposoby na czyszczenie sznurowadeł

Od wybielacza po sodę oczyszczoną – sprawdź te najlepsze porady i wskazówki, jak wyczyścić sznurówki.

Jednym z prostych sposobów na zachowanie świeżego wyglądu pary butów jest upewnienie się, że sznurówki są czyste. Czyste sznurówki pomagają odświeżyć wygląd pary starych butów, zwłaszcza białych trampek. Aby nie musieć kupować nowej pary sznurówek za każdym razem, gdy się zabrudzą, oto trzy proste sposoby czyszczenia sznurówek przy użyciu podstawowych artykułów gospodarstwa domowego.

Trzy proste sposoby na czyszczenie sznurowadeł

W pralce

Najprostszym sposobem na oczyszczenie sznurowadeł jest wrzucenie ich do prania. Wszystko, czego potrzebujesz, to pralka, zwykły proszek do prania i siatkowy worek na pranie.

Aby przygotować sznurowadła do prania, wyjmij je z butów i użyj zapasowej szczoteczki do zębów, aby wyczyścić je z przyklejonych resztek. Czasami samo przepuszczenie sznurówek pod ciepłą wodą pozwala usunąć wiele zabrudzeń. Jeśli wydaje się, że sznurówki potrzebują trochę więcej miłości i wysiłku, zastosuj płyn do usuwania plam, tak jak w przypadku innych elementów odzieży.

Następnie włóż sznurówki do siatkowego worka na pranie i wrzuć je do następnego prania – detergent wykona całą pracę. Najlepiej jednak pominąć suszenie w suszarce. Suszenie na powietrzu zapobiega kurczeniu się sznurówek i sprawia, że małe plastikowe wypustki na sznurówkach (tzw. aglety) pozostają nienaruszone.

Z płynem do naczyń

Innym prostym sposobem na odświeżenie brudnych sznurówek jest ręczne umycie ich w zlewie. Mydło do naczyń jest świetne do usuwania plam, ponieważ pomaga poluzować uporczywe zabrudzenia.

Aby wyczyścić sznurówki w zlewie, włóż korek do odpływu zlewu, aby napełnić go ciepłą wodą, lub napełnij miskę ciepłą wodą. Dodaj do wody tyle płynu do mycia naczyń, żeby powstały bąbelki, i zanurz w niej swoje sznurówki. Mocz je przez 15-20 minut, co jakiś czas przesuwając rękami po wodzie. Plamy, które nadal są widoczne, łatwo zetrzesz zapasową szczoteczką do zębów. Po zakończeniu wypłucz i powieś do wyschnięcia.

Z własnym środkiem czyszczącym

Sznurowadła

Jeśli sznurówki wymagają silniejszego roztworu czyszczącego niż mydło do naczyń, spróbuj zmieszać własny roztwór z ciepłej wody i niewielkiej ilości proszku do prania. Jeśli masz białe sznurówki, użyj wybielacza. Do wykonania zadania wystarczy niewielka ilość wybielacza lub detergentu – proporcja 3 łyżki stołowe środka czyszczącego na galon wody – ale upewnij się, że jest wystarczająco dużo wody, by w pełni zanurzyć sznurówki.

Przed zanurzeniem wyczyść sznurówki zapasową szczoteczką do zębów. Zanurz sznurówki w mieszance i pozostaw do namoczenia – 20 minut w przypadku detergentu, ale tylko 5 minut w przypadku wybielacza. Po zakończeniu wyjmij sznurówki i dokładnie je wypłucz, aby usunąć cały roztwór czyszczący. Powieś do wyschnięcia.