Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Szukasz idealnej pary? Wypróbuj nasze strategie kupowania butów, aby znaleźć odpowiednie dopasowanie.

Wejdź do dowolnego lokalnego sklepu biegowego, a staniesz przed kolorową ścianą trzymającą dziesiątki butów. Nie trzeba dodawać, że znalezienie najlepiej dopasowanego buta wśród licznych wyborów nie jest łatwe. Aby uczynić sprawy bardziej skomplikowanymi, nie każdy but jest dla Ciebie odpowiedni. Nieważne, którą parę wybierzesz, musi ona być odpowiednio dopasowana od pięty do palców i czuć się komfortowo przy regularnym biegu.

Większość z nas woli kupować online w tych dniach, ale jest trochę więcej ryzyka zaangażowany, jeśli nie dostać się do przymierzania przed zakupem. Na szczęście większość sprzedawców oferuje wolny od ryzyka okres próbny, dzięki czemu możesz spokojnie zasznurować buty i wybrać się na jazdę próbną, tak jak w sklepie. (Po prostu sprawdź politykę zwrotów i zawsze zachowaj pudełko na wypadek, gdybyś musiała je odesłać lub zamienić rozmiary).

Jak powinny być dopasowane Twoje buty do biegania?

Każda część buta biegowego ma określone przeznaczenie i jest zaprojektowana tak, aby w określony sposób dopasować się do stopy. Nawet najmniejsza różnica może wpłynąć na Twoje doświadczenia. Rozbiliśmy główne elementy buta do biegania, abyś mógł je łatwo zidentyfikować i upewnić się, że każdy z nich jest odpowiednio dopasowany do Twojej stopy.

Wszystko powyżej podeszwy liczy się jako część cholewki Twojego buta do biegania. Tradycyjnie marki obuwnicze wykonywały swoje cholewki z warstwami tkanin i siatek szytych i sklejanych ze sobą. Dzisiejsze nowoczesne wersje coraz częściej wykorzystują dzianinę i druk 3D, aby stworzyć bezszwowe jednoczęściowe dopasowanie, które rozciąga się i wspiera w odpowiednich miejscach. Cholewka powinna leżeć gładko wszędzie tam, gdzie się jej dotyka – nie powinna być w żadnym miejscu wiązana, ocierana ani zbijana.

Kołnierz kostki to opaska na górze otworu buta, która utrzymuje piętę w miejscu. Niektóre buty używają grubej wyściółki, podczas gdy inne opierają się bardziej na kształcie, aby uścisnąć kości kostki. Zwróć uwagę na to, czy pięta się ślizga, jak wyściółka współgra z kośćmi po bokach kostki i czy łuk z tyłu nie podrażnia ścięgna Achillesa.

W niektórych butach zewnętrzna osłona pięty pełni podobną funkcję. Niektóre buty mają zewnętrzną osłonę pięty, która spełnia podobną funkcję, podczas gdy bardziej minimalistyczne buty wyeliminowały zapiętek, aby umożliwić pełną swobodę ruchu. Badania wykazały, że zapiętki nie zapewniają kontroli ruchu, ale centrują piętę dla stabilnego lądowania i wsparcia. (Zarówno buty neutralne jak i buty stabilizujące wykorzystują zapiętek).

Siodełko buta to wzmocniony obszar wokół instepu, łuku stopy między piłką a kostką. Siodło współdziała ze sznurowadłami, aby utrzymać but bezpiecznie na stopie. Projektanci opracowali wiele różnych nakładek, oczek i systemów sznurowania, aby dopasować je ściśle do każdego kształtu stopy. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób but jest dopasowany i trzyma stopę, zapewniając poczucie bezpieczeństwa bez poślizgu, jednocześnie pozwalając na naturalne wybrzuszanie się łuku podczas kroku.

Toebox obejmuje całą cholewkę od przodu oczek do końca buta. Często jest on zakończony wzmocnionym ochraniaczem na palce, który utrzymuje tkaninę z dala od palców i chroni je przed otarciami, szczególnie w butach trailowych. Szukaj szerokiego toeboxa, który nie będzie przeszkadzał, pozwalając stopie przedniej na naturalne zgięcie i rozłożenie się na szerokość i długość. Nie powinno to powodować skurczu ani otarć palców – nawet palca małego. Idealnie byłoby, gdybyś mógł wygodnie poruszać każdym palcem w bucie.

Rozważ swoją powierzchnię do biegania

Podeszwa zewnętrzna buta do biegania to miejsce, w którym guma styka się z drogą. Jest ona często wykonana z różnych mieszanek gumy lub pianki umieszczonych w strategicznych miejscach, aby zwiększyć trwałość, poprawić sprężystość lub elastyczność. Materiały, które zapewniają trakcję i trwałość bez dodawania nadmiernej wagi lub sztywności, a także dla kształtu stopy, który pasuje do Ciebie i daje Ci pożądany poziom stabilności pod stopami.

Kształt podeszwy środkowej

Aby but zginał się tak, jak zgina się stopa, w wielu butach stosuje się rowki elastyczne pod balem stopy. Obrócenie palców do góry, zwane sprężynowaniem palców, lub odcięcie podeszwy środkowej w kierunku rockera również pozwala stopie na przetaczanie się w trakcie kroku. Niewielkie różnice w położeniu lub kącie mogą zmienić mechanikę i odczucia, a także to, jaki stopień zgięcia najlepiej pasuje do Twojego kroku, który zmienia się wraz z prędkością. Podeszwy środkowe w stylu rocker mają zazwyczaj bardziej agresywne sprężyny w palcach, aby ułatwić szybkie przetaczanie się do przodu w cyklu chodu. Szukaj buta, który zgina się lub toczy w sposób, w jaki Twoja stopa chce się poruszać – w tempie, w jakim będziesz go używać.

Podeszwa środkowa to materiał piankowy znajdujący się pomiędzy podeszwą zewnętrzną a cholewką, mający za zadanie amortyzować biegacza od sił uderzenia i prowadzić stopę w trakcie kroku. Każdy biegacz będzie miał swoje własne preferencje. Wybierz grubość podeszwy środkowej i materiał, który jest odpowiedni przy prędkości biegu, odpowiada Twojemu pożądanemu poziomowi miękkości lub twardości i nie ma nadmiernej wagi.

Amortyzacja pięty i przodostopia

Amortyzacja pięty to materiał podeszwy środkowej zaprojektowany w celu zminimalizowania wstrząsów wywołanych uderzeniem pięty. Oprócz zastosowania różnych materiałów amortyzujących, niektóre buty posiadają bardziej miękki obszar „crash pad” na zewnętrznej krawędzi stopy lub zaokrągloną zewnętrzną część pięty, aby złagodzić lądowanie. Badania wykazały, że to ciało zapewnia większość amortyzacji dla stawów, a w butach z większą amortyzacją lądujesz ciężej, więc amortyzacja pięty jest w dużej mierze kwestią odczuwanego komfortu. Prawdopodobnie będziesz chciał uzyskać równowagę pomiędzy amortyzacją, stabilnością i czuciem podłoża. Podczas swoich biegów testowych zwróć uwagę na to, czy but dotyka podłoża tam, gdzie tego oczekujesz i czy płynnie przechodzi do kroku.

Buty do biegania - jak wybrać idealnie dla siebie

Amortyzacja przedniej części stopy ma na celu zmniejszenie wpływu największych sił w kroku, które występują w przedniej części stopy podczas obciążenia i odepchnięcia. Podczas gdy mechanika ciała w dużej mierze zapewnia amortyzację wszystkiego, co znajduje się powyżej kostki, amortyzacja przedniej części stopy chroni jej struktury. Obietnicą nowych materiałów i konstrukcji „zwracających energię” jest to, że mogą one zarówno chronić, jak i napędzać stopę. Zwróć uwagę na responsywność buta, szukając równowagi pomiędzy komfortem amortyzacji a twardą platformą odepchnięcia.

Obniżenie pięty

Drop to różnica wysokości pomiędzy piętą a balotem stopy podczas stania w bucie. Eksperci nie zgadzają się co do znaczenia dropu w odniesieniu do kontuzji, ale zgadzają się, że zmiana dropu inaczej rozkłada siły na stopę i nogę i może zmienić Twój krok. Wybierz but, w którym czujesz się dobrze w całym kroku, od przyłożenia do palców i który zmniejsza nacisk na wszelkie słabe części stopy. Buty z zerowym dropem, takie jak te wyprodukowane przez firmę Altra, umieszczają zarówno piętę jak i palce w równej odległości od podłoża.

Oceń swój chód i styl biegania

Projektanci stosują różne technologie (takie jak słupki przyśrodkowe, pianki o podwójnej gęstości, kliny varus, szyny prowadzące i szersze geometrie butów), aby spróbować utrzymać stopę przed nadmiernym ruchem, głównie nadpronacją lub przetoczeniem do wewnątrz. Naukowcy zgadzają się, że większość ludzi nie potrzebuje wsparcia pronacji, ale urządzenia kontrolne i stabilizujące wydają się pomagać niektórym biegaczom w utrzymaniu preferowanej ścieżki ruchu. Twój but powinien oferować stabilność jako wsparcie, a nie nadmierną korekcję. Jeśli masz nadpronację, możesz chcieć buta, który zapewnia więcej tych stabilizujących funkcji.

Wypróbuj nową wkładkę

Sockliner, zwany również wkładką, to wyjmowana poduszka z pianki wewnątrz buta, która amortyzuje kontury spodu stopy. Wraz z geometrią buta, zapewnia większość tego, co ludzie myślą o „wsparciu łuku” i daje butowi początkowy komfort. Zwróć uwagę na to, jak but czuje się podczas biegu, gdzie miękkość nie zawsze jest lepsza, a stopa dynamicznie pracuje, aby zapewnić własne wsparcie i amortyzację. Jeśli nosisz wkładkę ortopedyczną, upewnij się, że mieści się ona wygodnie w bucie.