Muszka czy krawat?

Próbujesz zdecydować, czy powinieneś założyć muszkę czy krawat? Pozwól, aby inne elementy Twojego stroju zadecydowały o doborze odpowiedniej muszki do Twojego wyglądu.

Jeśli wybrałeś już resztę swojego stroju, to na pewno dokonałeś już wyboru pomiędzy muszką a krawatem. Dzieje się tak dlatego, że wybór muszki zależy w dużej mierze od kontekstu, w jakim jest noszona – Twój garnitur lub smoking, formalność wydarzenia, a nawet styl koszuli odgrywają rolę w Twoim wyborze. Brzmi to dość skomplikowanie, ale możemy Ci pokazać, co jest czym.

Muszka vs. krawat: Co powinienem nosić?

Istnieje tylko kilka okoliczności, w których należy przestrzegać rzeczywistych zasad noszenia odzieży na szyi. Są to dość specyficzne sytuacje, a najczęstsze z nich omówimy w następnym rozdziale. Poza tym, najbardziej oczywistym sposobem na podjęcie decyzji, czy powinieneś zawiązać muszkę czy krawat, jest rozważenie, jak formalne (lub swobodne) będzie to wydarzenie.

Jeśli wydarzenie jest formalne (black tie dress codes, black tie optional dress codes lub wydarzenia, w których wymagany jest smoking), to muszka będzie miała pokrycie. Zawsze lepiej być lekko przesadzonym niż zbyt swobodnym.

Jeśli masz na sobie garnitur lub wiesz, że atmosfera będzie bardziej swobodna, krawat powinien być w porządku. Muszki, choć rzadziej noszone na luźne imprezy, mogą być równie swobodne jak krawaty. Cokolwiek sprawi, że poczujesz się dobrze, będzie działać.

Najczęstsze sytuacje związane z noszeniem dodatków

Krawaty

Czasami wiesz, że wynajmiesz smoking, albo wiesz, że założysz garnitur w stylu casual. To są przydatne wskazówki przy wyborze odzieży na szyję.

Masz na sobie plisowaną koszulę.
To jest tak proste, jak to przychodzi. Plisowane koszule są formalne, często noszone do smokingu, a wiele z nich jest zaprojektowanych do noszenia z guzikami na spinki. Krawat jest swobodny i mógłby zakryć te hipotetyczne spinki – nie rób tego. Załóż muszkę.

Masz na sobie smoking.
Jeśli masz na sobie smoking, oznacza to, że wydarzenie jest dość formalne lub istnieje określony dress code. Jeśli dress code jest black tie, załóż muszkę. Jeśli jest to nieco bardziej luźne (black tie optional, creative black tie, lub bardziej swobodne wydarzenie), możesz założyć krawat. Pamiętaj tylko, aby trzymać się czarnej satyny lub jedwabiu, lub prostego czarno-białego wzoru.

Zakładasz garnitur.
Muszki są mniej popularnym wyborem, więc będą miały większe znaczenie i wyróżnią Cię z tłumu. Więcej osób czuje się komfortowo nosząc krawat, więc choć nie będziesz jedyny, dobrze jest trzymać się tego, co znasz. Prawda jest taka, że nie ma „złego” wyboru krawata, jeśli nosisz garnitur.

Nie chcesz nosić krawata.
Pozbawienie się krawata może pomóc Ci się wyróżnić, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na swobodny, niezapięty górny guzik, czy na modny „air tie” z koszulą całkowicie zapiętą. Najlepiej sprawdza się to w połączeniu z garniturem, ale jeśli uda Ci się zdobyć zaproszenie na wyjątkowo modne wydarzenie, takie jak Met Gala, możesz zrezygnować z krawata. Nie zalecamy jednak rezygnacji z krawata w przypadku oficjalnych wydarzeń (wesela z czarnym krawatem itp.).