Nike czy adidas? Która marka jest lepsza?

To jedno z tych pytań, które tyle razy zostaje zadane i na które tyle razy pada odpowiedź: Dwa giganty odzieży sportowej, Adidas i Nike, który jest najlepszy?

Postanowiłem postawić na swoim, patrząc na przeszłość i teraźniejszość zarówno Nike jak i Adidasa. Biorąc wszystko pod uwagę, ale głównie kulturę i ubrania, oto moje przemyślenia na temat debaty Adidas vs Nike.

Jakość odzieży

Przede wszystkim powinienem powiedzieć o jakości ubrań. Przez lata miałem niezliczoną ilość ubrań zarówno od Nike jak i Adidasa. Sięgam dalej niż mogę sobie przypomnieć: Od małego dziecka przez nastolatków, dwudziestolatków i teraz.

Jeśli chodzi o jakość obu tych produktów, nie mogę narzekać. W przypadku koszulek, bluz, bluz z kapturem, trenerów, dresów i kurtek nie mogę narzekać na jakość.

Jakość obu jest zdecydowanie dobra, a powinna być, ponieważ ceny na dzisiejszym rynku większości ich markowych ubrań (zwłaszcza rzeczy na czasie) są dość wysokie.

Koszulki, bluzy z kapturem i odzież sportowa

Muszę powiedzieć, że jeśli chodzi o noszenie i posiadanie ubrań Adidas lub Nike, zawsze wolałem Adidas. Sprowadza się to do kilku rzeczy, w tym projektowania i po prostu ogólnego brandingu.

Adidas jest większy w Europie, a w Wielkiej Brytanii są prawdopodobnie mniej więcej na równi. Nike jest znacznie większy w USA, a będąc amerykańską marką, można się tego spodziewać.

Ja mam więcej emocjonalnych powiązań, zwłaszcza jeśli chodzi o ubrania. Marka Adidas Originals z symbolem trefoil i koszulkami piłkarskimi, do których przejdę później. Następnie mamy dresowe spodnie Adidas „popper”, które zostały ponownie wydane jako trend lat 90-tych Adibreak, wszystkie napełniają mnie retro radością.

Jeśli chodzi o ogólną odzież (z wyłączeniem trenerów), prawie zawsze wolałem Adidasa od Nike.

Loga i Branding wizualny

adidas nike logo

Jak już wspomniano, Adidas ma tak wiele historycznych, pamiętnych i fajnych grafik, jeśli chodzi o swoje logo. Trzy paski to coś, co zawsze nosiłem na moich spodniach dresowych i nadal posiadam parę, której używam do biegania.

Jest logo odzieży sportowej Adidas, wraz z logo sprzętu (EQT), które było popularne w latach 90-tych. Jest też logo trefoil. Tak więc Adidas ma 3 absolutnie kultowe loga i naprawdę chcesz je nosić na swoich ubraniach.

Branding Adidasa występował w dwóch formach: Był mały i subtelny, ale częściej niż nie był duży i odważny, więc wszyscy wiedzieli, że kołysałeś Adidasa.

Nike z kolei ma swój swoosh. Lubię swoosh lub Nike tick, jak niektórzy mogą to nazwać. Jest tak samo ikoniczny, ale zazwyczaj był robiony w mały i subtelny sposób. Mały swoosh na koszulce lub bluzie, czasami z napisem Nike.

To był czystszy wygląd od Nike, ale kiedy jesteś dzieckiem i chciałeś pokazać swoje marki, odzież Adidas zrobiła lepszą robotę.

Koszulki piłkarskie

Świat piłki nożnej ma tę samą bitwę trwa, Nike vs Adidas (z kilkoma innymi markami walczącymi, aby dostać się w). Czy jesteś Barcelona (Nike) lub Real Madryt (Adidas)? Czy jesteś Hiszpania (Adidas) lub Anglia (Nike)? A może Argentyna (Adidas) vs Brazylia (Nike).

Często żartujemy, gdy trwają Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, że to Nike vs Adidas, a następnie liczymy drużyny, które mają swoje zestawy wykonane przez każdą z marek. Kto znalazł się w finale? W 2018 roku był to finał all-Nike, w którym Francja pokonała Chorwację.

Adidas ma tak wiele historii, jeśli chodzi o społeczność piłkarską w Wielkiej Brytanii, Europie i na świecie. Zrobili zestawy dla najlepszych drużyn z ogromnymi tradycjami i prawdopodobnie mieli umowy na zestawy z drużynami dłużej niż Nike. Brazylia to oczywiście inna historia, która jest z Nike od zawsze (właściwie od 1995 roku, kiedy przejęli Umbro).

Jeśli chodzi o design, Adidas wygrywał wyścig o wiele. Dominowali w latach 90-tych i 00-tych z kilkoma świetnymi zestawami. Jednak w ostatnich czasach byli krytykowani za swoje projekty, za to, że były nudne lub brzydkie.

Werdykt: Adidas Vs Nike – która marka jest lepsza?

adidas czy nike

Jak widać, Adidas jest lepszy od Nike, więc Adidas jest zwycięzcą. Dla mnie mają więcej kultury i ogólnie wolę tę markę.

Uwielbiam moje buty Nike Air Max, które są ikoniczne w swoim rodzaju, ale jeśli chodzi o ogólną markę, muszę powiedzieć, że Adidas wygrał ten jeden.